RÓŻNICE MIĘDZY CZASEM SŁONECZNYM A ZEGAROWYM

RÓŻNICE MIĘDZY CZASEM SŁONECZNYM A ZEGAROWYM

Jak tam? Pozbieraliście się już po zmianie czasu? Dziś mała mapa związana z czasem, a właściwie strefami czasowymi na kuli ziemskiej.

Niedawno trafiłem na mapę przedstawiającą różnicę pomiędzy czasem słonecznym a czasem standardowym w strefach czasowych. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to jak bardzo czas w danej strefie jest zbliżony do tego słonecznego.  Jak blisko południe słoneczne jest blisko tego zegarowego. W odniesieniu do mapy – np. przesunięcie o dwie godziny w kierunku czerwonym oznacza, że południe słoneczne wypada o czternastej, przesunięcie o dwie godziny w kierunku zielonego oznacza, że południe wypada o dziesiątej.

Chińczycy ustalili sobie, że ich państwo leży w jednej strefie czasowej. Nie było to najszczęśliwsza decyzja ponieważ przez to na zachodnich rubieżach kraju występuje bardzo duża różnica pomiędzy czasem standardowym a słonecznym. Chińska strefa czasowa została dopasowana do najlepiej rozwiniętych i najgęściej zaludnionych części kraju – wschodniego wybrzeża. Przez takie ustawienie strefy czasowej na zachodzie kraju słońce wstaje przykładowo o godzinie 10 a zachodzi o 21. Trochę nienaturalnie.

SolarTimeVsStandardTime

Jeśli chcecie poczytać więcej o tej mapie zapraszam do odwiedzenia źródła.

 

Related Posts