JAK DUŻE JEST TO DUŻE?

JAK DUŻE JEST TO DUŻE?

Jak duże jest to duże? No, jak duże? Nie wiemy dopóki nie odniesiemy, porównamy do znanych sobie rzeczy czy przestrzeni. Samo powiedzenie, że delta Nilu ma powierzchnię 40 tys. kilometrów kwadratowych niewiele nam mówi. Jeśli powiemy, że jest w przybliżeniu podobnej wielkości co województwo pomorskie, mamy już jakieś wyobrażenie.

Ponieważ dane mi było chodzić jeszcze do „starej szkoły”, musiałem znać na pamięć najdłuższe rzeki, najwyższe szczyty, największe miasta itd. Nie mówię, że to było złe, tak wyglądała wtedy edukacja. Gdzieś to dalej tkwi we mnie i stąd też pomysł na ten wpis. Na skonfrontowanie wielkości delty Nilu i ujścia Amazonki z Polską. Tak zwyczajnie, żeby zobaczyć jak to faktycznie jest duże.

Delta Nilu wygląda tak:

Początek delty, miejsce w którym znajduje się Kair, leży na mojej mapie w okolicach Chojnic.

Ujście Amazonki wygląda natomiast tak:

Na mapie Polski  zajmowałoby obszar od Warszawy do Zatoki Puckiej. Przedstawiony na mapie wektor ujścia Amazonki zaczyna się w miejscowości Almeirim i ciągnie do Atlantyku.

Efekty nałożenia warstw z ujściami możecie zobaczyć na poniższej mapie i przekonać się jak duże jest to duże. Zapraszam.

Mapa – Jak duże jest to duże

 

Related Posts