PRZYDATNA WTYCZKA DO QGISA

Znalazłem super przydatną wtyczkę do QGISa. No, przynajmniej mnie się przydaje 😉 Generalnie moja praca wygląda tak, że robiąc analizę, testuję różne hipotezy, sprawdzam, liczę w inny sposób, błądzę w drodze do celu. Moim środowiskiem pracy jest PostGIS, prawie w ogóle nie pracuję na plikach, operuję na tabelach przy użyciu SQL. O ile wiem QGIS ma taką właściwość, że nie odświeża raz wczytanej tabeli. Zatem, jeśli robiąc analizę, dodaję kolumnę bądź w inny sposób ingeruję w strukturę tabeli, nie widzę w QGISie wprowadzanych zmian. Żeby zobaczyć zmiany, trzeba taką tabelę wczytać od nowa. Dosyć to upier… męczące. I tu pojawia się ta super przydatna wtyczka. Pozwala na odświeżenie podłączonej tabeli z Postgresa bez konieczności wczytywania jej lub całego projektu od nowa. Umożliwia też parę innych rzeczy np. filtrowanie. Wtyczka nazywa się ‚changeDataSource’, jej stronę znajdziecie pod tym adresem.

Użycie jest banalne. W menedżerze warstw klikamy prawym na tę, którą chcemy odświeżyć.

mapowy_pl_changeDataSource1

Pojawia nam się okienko, w którym możemy wyedytować connection stringa. Jeśli chcemy tylko odświeżyć warstwę klikamy OK i gotowe.

 

mapowy_pl_changeDataSource2

Może da się to inaczej ogarnąć ale ja nie znalazłem innego sposobu niż ta wtyczka. Cóż, być może jestem lamusem 😉 Stay tuned.

Related Posts