QGIS – KOMENTOWANIE WYRAŻENIA FILTRUJĄCEGO

Używając QGIS często mam potrzebę filtrowania warstw. Zdarza, że tworzę zapytanie filtrujące niejako na bieżąco, dopisując do niego kolejne warunki i podglądając na mapie wynik. Przy takim sposobie pracy przydatna byłaby możliwość zapisywania zastosowanych filtrów, tak żeby móc taki filtr wczytać i ewentualnie zmodyfikować. Do tej pory odkładałem wyrażenia filtrujące do pliku tekstowego i je kopiowałem w miarę potrzeby ale jeśli jest taka funkcjonalność w QGIS to jestem lama, a Wy poratujcie w komentarzach. Jeśli nie ma, to poniżej macie dosyć proste obejście.

Polega ono na stosowaniu komentarzy blokowych SQL w kreatorze filtra warstwy. Poniżej przykład, jak wygląda zapytanie filtrujące. Załóżmy, że chcemy chwilowo wyłączyć ten filtr żeby zobaczyć całą warstwę.

mapowy_qgis_query

Aby to wykonać wystarczy objąć komentarzem blokowym treść zapytania. Jednakże samo komentowanie nie wystarczy, wyrażenie filtrujące nie może być puste. Dopisujemy więc dowolne, prawdziwe wyrażenie logiczne, tak aby jednak czymś tę warstwę filtrować, np 1 = 1. Poniżej przykład.

mapowy_qgis_query_filter

Dzięki temu nie tracimy wyrażenia filtrującego, filtr jest aktywny, a my możemy przełączać się pomiędzy filtrowaniami w odpowiedni sposób stosując komentarze blokowe.

Cheers.

 

Related Posts