15 WIEKÓW POLSKICH MIAST

15 WIEKÓW POLSKICH MIAST

Trochę trwało ale się udało!

Wpadłem na pomysł aby wykorzystać wtyczkę TimeManager w QGISie i przy jej pomocy zrobić jakąś miłą prezentację okołokartograficzną. Największy problem pojawił się już na samym początku – skąd wziąć dane przestrzenne z atrybutami czasowymi. Padło na wikipedię i dane o polskich miastach. Byłem prawie jak Chuck Norris. Prawie, bo ja zapisałem całą polską wikipedię na dysk, on – cały internet na dyskietkę. Później tylko trzeba było napisać kawałek parsera, który przeczyta pięciogigowego xmla i wyciągnie z niego odpowiednie dane. Programistą nie jestem, więc udało się połowicznie tzn. wyciągnął co chciałem, ale jeszcze sporo musiałem poprawić ręcznie. Później wciągnąłem te dane do QGISa. Iteracyjnie dopracowywałem szczegóły, tak żeby film nie był za długi, i żeby coś na nim było widać itd. Nie doszedłem jeszcze do tego jak ustawić w YT żeby film domyślnie pokazywał się w lepszej jakości, bo jakaś pikseloza się zrobiła… Ale to na potem.

Metodologia

W zasadzie jest tu zaprezentowana jedna warstwa przestrzenna – lokalizacja polskich miast. Każdy rekord posiadał dwa atrybuty czasowe – data powstania i data nadania praw miejskich. Jeśli daty określone były ogólnie np. XIII wiek to ustawiałem datę środkową – 1250r. Często jako data powstania miejscowości w wikipedii istnieje data pierwszej wzmianki – nie zmieniałem tego, uznałem, że braki w danych są na tyle duże, że liczy się każda data. Sporo miejscowości nie ma  w ogóle określonej daty powstania, zdarzają się takie, dla których nie było również daty nadania praw miejskich. Jeśli miasto miało nadawane prawa miejskie kilkukrotnie to zawsze brałem datę najwcześniejszą. Miast jest ponad 900 więc nie weryfikowałem poprawności czy jakości danych. W tym ćwiczeniu chodziło bardziej o zrobienie samej analizy czasoprzestrzennej.

 Zapraszam do obejrzenia.

Trochę nie byłem świadom jak rozwijała się urbanizacja, nie wiem czy to dobre słowo w tym kontekście, na polskich ziemiach. Dzięki takiej analizie mamy już ogólne pojęcie i w trochę ponad minutę dowiadujemy się, że w XII i XIII wieku mamy rozwój Śląska, Polski Centralnej i Zachodniego Pomorza. Później – w XIV wieku widzimy jak rozwija się Warmia. Wiek XVI i XVII to „kolonizacja” Podlasia i okolic Rzeszowa. Gdzieś po drodze są lokacje miejskie na Mazowszu. I kończymy „hurtowym” nadawaniem praw miejskich w latach 60 i 70 XXwieku.

Jak się podobała taka ekspresowa nauka historii?

Jeśli chcecie zobaczyć inne filmy zrobione przy użyciu TimeManagera to znajdziecie je na kanale youtube jego deweloperki – Anity Graser.

 

Related Posts