ŻYŁEM W NIEŚWIADOMOŚCI – CBN POLONA

ŻYŁEM W NIEŚWIADOMOŚCI – CBN POLONA

Przyznaję się bez bicia – aż do dziś nie byłem świadomy istnienia Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Przeglądając w tramwaju jeden z blogów technologicznych trafiłem na informację, że oto CBN POLONA zyskała nową szatę graficzną. Kliknąłem zaciekawiony i moje policzki spłonęły rumieńcem, albowiem ignorancja jest powodem do wstydu. Ponieważ mój smartfon już nie jest bardzo smart ani dżezi ani w ogóle cool, odłożyłem sobie stronę do obejrzenia w domu. Przyszedłem, włączyłem i jest dobrze.

W skrócie, CBN POLONA to projekt polegający na udostępnieniu w postaci cyfrowej zbiorów Biblioteki Narodowej. Można tam znaleźć skany książek, czasopism, fotografii, ulotek, pocztówek i oczywiście map. To wszystko ubrane w ciekawie wyglądający serwis web 2.0. Napiszę tylko parę słów o działaniu, bo myślę, że warto się samemu tam udać i poklikać. Serwis umożliwia zalogowanie się przy użyciu sieci społecznościowych. Można tworzyć swoje własne zbiory, pobierać skany, dodawać zakładki czy notatki i się nimi dzielić. Świetną rzeczą są predefiniowane kolekcje – tematycznie pogrupowane zbiory. Możemy tu spotkać, oprócz raczej oczywistych, jak kolekcje Marii Konopnickiej czy Zygmunta Krasińskiego, również takie: „Kucharz doskonały”, „Fantastyka z lamusa”, „Wieliczka na mapach Hondiusa” etc.

Wyszukiwarka zwraca 470 wyników dla zapytania „mapa”. Znajdziemy tu mapy datowane od XV do XX wieku, w 14 językach, opisane ponad setką tagów… Będzie co przeglądać. Tak sobie jeszcze pomyślałem, że to doskonałe źródło do szukania np. przedwojennego przepisu na leguminę… Znikam, klikam.

Źródła
Grafika: polona

Related Posts