ŁAZIKIEM DO KONSTANCINA

ŁAZIKIEM DO KONSTANCINA

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego i jest to fantastyczne. Dla człowieka pamiętającego czasy, gdy najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem w domu, był czarno-biały lampowy telewizor, obecna mnogość wytworów techniki jest jak sklep z lizakami dla czterolatka. W ciągu jednego wieku pokonaliśmy drogę od czasu praktycznie nietechnologicznego do czasu, w którym jesteśmy przesiąknięci technologią. Od pierwszego lotu braci Wright, do prywatnych firm latających w przestrzeń kosmiczną. Od telegrafu do smartfonów. Od pary do elektrowni atomowych. I co najważniejsze wymyśliliśmy Internet!

Na naszym podwórku też to widać, i nie piszę o tym, że nie mamy już siedemnastych stopni zasilania :). Ostatnio nasi studenci zdobyli dwa pierwsze miejsca na zawodach w konstruowaniu łazików marsjańskich. Możecie o tym poczytać tutaj.  Przemysł kosmiczny staje się kolejną gałęzią gospodarki, jak budownictwo czy handel i nie jest już domeną naukowców. Cieszy, że w Polsce też się to dostrzega. Należy kibicować takim ludziom jak studenci z Białegostoku i trzymać kciuki, żeby nie wyjechali realizować się gdzie indziej. Tak na marginesie, jeśli dalej będziemy rozwijać się w tym tempie, to osobiście nie mogę się doczekać, kiedy przetransferuję swój umysł do jakiegoś tytanowego awatara. Nie jest to takie niemożliwe jak wam się wydaje. Już teraz możemy konstruować cybernetyczne kończyny, które pozwalają czuć dotyk!

Wróćmy do łazików i map. Postanowiłem sprawdzić jakie odległości tak naprawdę pokonują łaziki, które wysyłamy w kosmos. Nie piszę tu o odległości w przestrzeni międzyplanetarnej, tylko na samej powierzchni planety. Czyli ile bieżących kilometrów kosmosu „przeeksplorowaliśmy”. Żeby sobie to zwizualizować i złapać punkt odniesienia, umieściłem na planie Warszawy ślady trzech łazików marsjańskich. Wziąłem pod uwagę pojazdy wysłane przez NASA – Spirit i Opportunity w ramach misji Mars Exploration Rovers oraz Curiosity – w ramach misji Mars Science Laboratory. Spirit i Opportunity są na Marsie od stycznia 2004 roku, przy czym Opportunity właśnie pobił rekord na przebytą odległość na obcej planecie, a Spirit działał do 22 marca 2010 roku. 6 sierpnia 2012 roku na czerwonej planecie znalazł się ostatni łazik – Curiosity. O szczegółach misji łazików marsjańskich możecie poczytać tu i tu. Same odległości prezentują się następująco:

  • Opportunity – ok. 36 km
  • Spirit – ok. 8 km
  • Curiosity – ok. 1 km

Patrząc na zasięgi, widać, że szału nie ma. Zwłaszcza jak sobie uświadomimy, w jakim czasie te odległości zostały pokonane. Studzi to trochę moją technologiczną euforię, bo szczerze myślałem, że łaziki pokonują większe odległości. Chyba uległem temu obrzydliwemu marketingowi naukowemu. Sami zobaczcie.

Mapa – Łazikiem do Konstancina

*Mapa powstała około 3 miesięcy temu, więc aktualne odległości są odrobine większe, chodzi tylko by pokazać skalę.

Na dokładkę możecie porównać sobie wielkości łazików –  z misji Mars Pathfinder – Sojourner (najmniejszy), Oportunity lub Spirit i Curiosity (największy).

Mars_Science_Laboratory_mockup_comparison_

Źródła
Grafika: wiki nasa

 

 

Related Posts