MAPY 3D OD MICROSOFTU

MAPY 3D OD MICROSOFTU

Nie wiem czy wiecie, czy nie, ale istnieje coś takiego jak BingMaps. Jest to rozwiązanie mapowe od Microsoftu będące konkurentem GoogleMaps, posiadające podobne funkcjonalności itd. W Polsce w zasadzie egzotyka. Nie spotkałem kogokolwiek kto by tego używał. Nie będę teraz wchodził w szczegóły, dlaczego tak się dzieje, i które rozwiązanie jest bardziejsze. Nie o tym ten wpis.

Ostatnio, tzn jakieś dwa tygodnie temu, Microsoft wypuścił wersję beta swojej aplikacji mapowej dla Windows 8.1. Posiada ona podstawową funkcjonalność – przełączanie widoku mapy, obracanie, ustawianie kąta pod jakim patrzymy, wyszukiwanie miejscowości czy obiektów, planowanie drogi z punktu A do B, pokazuje także informacje o ruchu i StreetSide – odpowiednik guglowego StreetView.

Generalnie jest poprawnie i aplikacja niczym nie odbiega od rozwiązań konkurencji, poza jedną rzeczą – widokiem 3D. W tym aspekcie Microsoft kładzie na łopatki korporację z Mountain View. W jego aplikacji wygląd 3D jest plastyczny, bardziej odpowiadający rzeczywistości. Jeśli budynek ma balkony to one rzeczywiście wystąją z elewacji, nie tak jak w Google Earth, gdzie budynki są w zasadzie pudełkami z naciągniętymi na nie zdjęciami fasad. W aplikacji nie tylko budynki są trójwymiarowe ale również drzewa, samochody itd., daje to o wiele lepsze odczucie realności niż to, co proponuje Google. Wydaje mi się także, że sterowanie widokiem 3D jest przyjaźniejsze niż w rozwiązaniu konkurencji. Spędziłem chyba kilkadziesiąt minut na zabawie tą aplikacją i zdecydowania pozostawia po sobie dobre wrażenie. Niestety nie mam dotykowego ekranu, więc nie miałem możliwości sprawdzenia jak się ją obsługuje dotykiem.

Inżynierowie z Redmond nie chwalą się jakiej dokładnie technologii użyli aby stworzyć coś takiego. W oficjalnej notce piszą, że przy projekcie zatrudnieni byli spece od gier i fotogrametrii, wykorzystano wysokorozdzielcze kamery lotnicze i petabajty danych. Na razie opracowanych w ten sposób jest 70 miast, ale twierdzą, że czas od momentu wykonania zdjęć lotniczych do pojawienia się modelu 3D w aplikacji można liczyć w tygodniach. Jest to chyba szybko biorąc pod uwagę ile tych danych trzeba przetworzyć.

Poniżej przykłady jak to wygląda. Zapewniam, że na pełnym ekranie prezentuje się jeszcze lepiej niż na poniższych zrzutach.

Piazza 1 – Bing

bing_piazza

Piazza 1 – Google Earth

gm_piazza

Piazza 2 – Bing

bing_piazza2

Piazza 2 – Google Earth

gm_piazza2

Oficjalna notkę znajdziecie tutaj: http://www.bing.com, a tutaj możecie zobaczyć miasta, dla których opracowano 3D: http://www.bing.com/dev/en-us/maps-preview-app

 

Related Posts