ZAPOMNIANY ŚWIAT HASHIMY

ZAPOMNIANY ŚWIAT HASHIMY

Co mają wspólnego ze sobą Szwecja i zamknięta kopalnia węgla na japońskiej wyspie? Niewiele ale musiałem zacząć od jakiejś interesującej zajawki 🙂

Trafiłem dziś na świetną stronę zrobioną w oparciu StreetView. Nie jest to jedyna strona zrobiona w oparciu o google’owe API, ale na pewno jedna z bardziej interesujących. Ale zanim przejdę do mrocznych klimatów rodem z japońskich horrorów napiszę parę słów o Geoguessr.

Geoguessr to geograficzna zgadywanka, która zrobiła furorę w zeszłym roku. Jakbyście jeszcze jej nie widzieli, to szczerze polecam. Zabawa jest bardzo prosta. Lądujesz w jakimś miejscu na kuli ziemskiej a twoje zadanie to zaznaczyć to miejsce pinezką na mapie. Im precyzyjniej przypniesz pinezkę, tym więcej punktów. Rozrywka na pewno lepsza niż fejsbukowe farmville. Strona zrobiona jest oczywiście w oparciu o StreetView a powstała w czasie ciężkiej szwedzkiej zimy w roku 2013.

Jak dla mnie dzieło Szwedów to numer jeden jeśli chodzi o strony oparte na usłudze google’a. Przynajmniej wśród tych, które napotkałem w interwebsach. Zaraz za nim plasuje się strona pozwalająca eksplorację opuszczonej japońskiej wyspy.

Gunkan-jima (Hashima) to wyspa w okolicach Nagasaki, na której do 1974 roku mieściła się kopalnia węgla. W roku 1975 kopalnię zamknięto i wszyscy pracownicy opuścili wyspę pozostawiając mieszczącą się na niej małą osadę na pastwę czasu i natury. Dotarła tam ekipa z Mountain View i dzięki temu możemy podziwiać postapokaliptyczne krajobrazy. To jeszcze nie wszystko. Wykorzystując StreetView pewien Brytyjczyk stworzył stronę, na której możemy eksplorować wyspę w iście mrocznym klimacie. Jeśli lubicie klimaty filmu Ring i wyłażące z telewizora japońskie zombi to wam się spodoba.

StreetView na tej stronie zostało pozbawione kolorów, dodana została ścieżka dźwiękowa, dzięki której ciarki na plecach murowane. Na stronie możemy przemierzać wyspę samemu albo skorzystać z predefiniowanych miejsc, do których przenosimy się po kliknięciu na link. Całość uzupełniają notki o historii miejsca, w którym się znajdujemy. Połączenie postapokaliptycznego krajobrazu z wizualizacją i muzyką rodem z horrorów jest naprawdę niesamowite!

 

Related Posts