Przeniesienie treści map historycznych do internetu chodziło mi po głowie od jakiegoś czasu. Dlatego też, razem ze startem bloga, pojawił się temat map II Rzeczpospolitej. Tak się zaczęło. Na podstawie skanów map w skali 1:100 000 zwektoryzowałem granice II RP. Starałem się oddać jak najwierniej ich przebieg, jednak, nie wchodząc w niuanse kartograficzne, nie zawsze było to możliwe. To był pierwszy pomysł. Z czasem jednak zaczął się z tego robić coraz większy projekt. Pojawiły się pomysły na pokazanie granic powiatów i siedzib gmin z czasów dwudziestolecia międzywojennego czy zasięgu terytorialnego Pierwszej Rzeczpospolitej. I tak, na podstawie skanów mapy administracyjnej w skali 1:300000 z 1937 roku, powstały granice powiatów i lokalizacje miejscowości – siedzib gmin i innych. Przerysowanie kilkuset powiatów było najbardziej pracochłonnym zadaniem. Następnie, przy użyciu warstwy z granicami powiatów, wygenerowałem granice województw.

MARP_7_WILNO_1937_male

Wyżej wspomniane warstwy powstały na podstawie map z zasobu Wojskowego Instytut Geograficznego. Te mapy oraz wiele innych możecie znaleźć pod adresem mapywig.org.

Gdy już miałem komplet warstw dla II Rzeczpospolitej, postanowiłem stworzyć warstwę z granicami I Rzeczpospolitej. Zadanie niełatwe bo nie ma wiarygodnych i w miarę poprawnych kartograficznie materiałów źródłowych. Jako podstawę, wybrałem mapę z 1842 roku, stworzoną przez Leonarda Chodźko w Paryżu.

 Chodzko_maly

Mapa jest w domenie publicznej i w pełnym rozmiarze (33MB) możecie ją pobrać z CBN Polona, o której z resztą pisałem w tym wpisie.

Wracając do jej opracowania – została wpasowana przy użyciu 36 punktów kontrolnych i transformacji wielomianowej. Użyłem do tego QGISowego Georeferencera. Efekt nie jest oszałamiający, w pewnych miejscach skan lepiej „siedzi”, w innych gorzej. Mapa jest w skali ok 1:2 850 000, więc siłą rzeczy dokładność wektoryzacji również nie była duża. Myślę jednak, że efekt i tak jest zadowalający.

Warstwy z granicami publikowane są przy użyciu serwera WMS, a z miejscowościami jako pliki GeoJSON. Zostały pokazane na podkładzie z OpenStreetMap i warstwy hybrydowej GoogleMaps.

Zapraszam do mapy

Dziękuję za życzliwość panu Markowi z mapywig oraz Arturowi za użyczenie miejsca na serwerze WMS.