EUROPA – DIAGRAM VORONOI

EUROPA – DIAGRAM VORONOI

Dziś mały eksperyment geograficzno – matematyczny. Wpadłem na pomysł, aby sprawdzić, jak wyglądałby podział polityczny Europy, gdyby granice wytyczali matematycy. Z gisowego punktu widzenia, zadanie jest proste – należy wygenerować diagram Voronoi. Mówiąc po ludzku, dla określonych punktów – w tym przypadku europejskich stolic, należy podzielić płaszczyznę na obszary, wewnątrz których jest bliżej do tego punktu (stolicy) niż do sąsiednich. Inaczej mówiąc, obszar Europy został podzielony wg kryterium odległości od aktualnych stolic. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów diagramu, zapraszam na wiki.

Wyszło dość interesująco. Stracilibyśmy tylko Ziemie Odzyskane, ale za to zyskalibyśmy część zachodniej Ukrainy. Niemcy i Francuzi mieliby gorzej. Musieliby podzielić się swoimi terytoriami z takimi mocarstwami jak Luksemburg, Liechtenstein, Andora czy Monaco. Z resztą Włosi wcale nie lepiej, oddaliby sporą cześć kraju San Marino, a uniknęli większych strat tylko dlatego, że wykasowałem z warstwy stolic Watykan 🙂

Wracając do diagramu, to całkiem niezłe narzędzie do tworzenia np. zasięgów działania oddziałów regionalnych firmy czy obszarów pracy przedstawicieli handlowych.  W dość prosty sposób można podzielić obszar działania firmy tak, by uniknąć „kanibalizmu” czyli np. działania dwóch przedstawicieli na tym samym obszarze.

Zapraszam do mapy

Related Posts