INTERAKTYWNA MAPA TOPONIMÓW

INTERAKTYWNA MAPA TOPONIMÓW

Dziś mapa toponimów. Generalnie pomysł nie jest jakiś szczególnie odkrywczy, ani nowy ale postanowiłem zrobić mapę toponimów czyli nazw miejscowych.

W polskim internecie można znaleźć takie mapy ale są to zwykłe obrazki, a ja zrobiłem prostą aplikację mapową. Założenie jest takie, żeby móc wizualizować położenie miejscowości, których nazwy kończą się na podany sposób. Poza standardowymi elementami dodałem pole wyszukiwania, gdzie należy wpisać żądaną końcówkę. Jest więc naprawdę prosto. Po kliknięciu na mapie pokażą się szukane miejscowości. Każda z kropek ma przypięty dymek z nazwą, aby się ukazał należy na nią kliknąć.

Problemem jaki napotkałem to wielkość warstwy z miejscowościami. Nie chciałem się bawić w ajaxy itp. więc dane pobierane są z pliku geoJSON. Ten format jest bardzo wygodny i wolałem z niego rezygnować. Warstwa ma ponad 44 tys. obiektów więc musiałem się gimnastykować aby odchudzić do minimum wielkość pliku. Zszedłem do około 7MB. Komuś z wolnym łączem może się mapa uruchamiać trochę dłużej niż normalnie. Generalnie testowałem to w różnych przeglądarkach, i powinno działać ale polecam korzystanie z jak najnowszych. Nie jestem webdeveloperem i raczej nie będę spędzał czasu aby dostosowywać mapę do działania na wszelkich, nawet starych wersjach przeglądarek. Lojalnie ostrzegam 🙂

Ad rem. Nie zamierzam, tu analizować rozłożenia nazw, nie jestem językoznawcą ani historykiem. Jako ciekawostkę i zachętę dla was pokażę tylko trzy przykłady:

 Mamy 436 miejscowości kończące się na „-ew”. Są one zlokalizowane w centralnej  Polsce.

mapowy_pl_toponimy_ew

Miejscowości kończących się na „-owo” jest aż 2705 i prawie wszystkie leżą w północnej części kraju.

mapowy_pl_toponimy_owo

Zupełnie odwrotnie jest z nazwami kończącymi się na „-ów”. Te znajdują się wyłącznie na południu.

mapowy_pl_toponimy_ow

Jak dla mnie dosyć zaskakujące rozłożenie. Zapraszam, klikajcie, może znajdziecie inne ciekawe przykłady.

  MAPA TOPONIMÓW

Related Posts