STACJA KOSMICZNA TRÓJMIASTO

STACJA KOSMICZNA TRÓJMIASTO

Zainspirowany wpisem Eleanor Lutz na blogu Mapboxa, postanowiłem zrobić podobną, jak ona, mapę. Ogólnie lubię klimaty industrialno-kosmiczne, a science-fiction to dla mnie najlepsza literatura. Moja kreacja nie dorasta do pięt temu, co stworzyła Eleanor, ale raczej miałem mniejsze zasoby i poświęciłem temu mniej czasu. Konkretnie rzecz ujmując, zadanie polegało na takim zredagowaniu mapy, aby miasto wyglądało na stację kosmiczną tkwiącą gdzieś w kosmosie – ciemne barwy, drobne światełka, przemysłowe struktury, geometryczne wzory. Wszystko na tle gwieździstego uniwersum. Stacja Kosmiczna Trójmiasto podzielona jest na 3 bazy – Gdynia, Sopot, Gdańsk plus Hel, bo ładnie się wpasował w koncepcję.

Do stworzenia mapy użyłem PostGISa, dane pochodzą z OSM, a całą pracę redakcyjną wykonałem w TileMill. Po zaimportowaniu danych z OpenStreetMap do bazy i podłączeniu odpowiednich warstw w TileMillu, wystarczyło zabrać się do opracowania. Użyłem trzech, z dostępnych na stronie subtlepatterns.com, deseni. Jeden posłużył do przedstawienia wód, czyli przestrzeni kosmicznej. Drugi jako powierzchnia, na której zbudowane zostały bazy. Trzecia – lasy – które u mnie są jakąś wyimaginowaną perforowaną strukturą. Jak się okazało, drugi deseń fajnie koresponduje z ustawieniem bloków na gdańskiej Zaspie. Kto w ogóle wpadł na pomysł takiego rozmieszczenia bloków? W sześciokąty?

zaspa

Podobno w kosmosie jest ciemno, więc mapa utrzymana jest w ciemnych barwach – szary, grafitowy, czarny. Granice baz, czyli miast, zostały zrobione żółto-czarną linią. Jak jest baza w kosmosie, to muszą być też światła. Tu mamy dwa rodzaje – czerwone i niebieskie, otoczone delikatnym halo. Ideałem byłoby, aby niektóre z nich mrugały, ale chyba jest to nierealizowalne w TileMillu. Myślę, że i tak ładnie wyszły i dodają trochę nieziemskiego efektu. Całość uzupełniają nitki sieci kolejowej, która ma za zadanie imitować instalacje/infrastrukturę, które przecież bazy kosmiczne mieć muszą. Ładnie to widać w okolicach Gdyńskiego portu – dużo infrastruktury i puste miejsce –  zupełnie jak lądowisko dla statków kosmicznych.

I na koniec wisienka na torcie – bazy Trójmiasta z innymi łączą LASERY!!!

STACJA KOSMICZNA TRÓJMIASTO – mapa

Related Posts