ULICE NIEZDEKOMUNIZOWANE

Jakiś czas temu na Twitterze ktoś wrzucił temat ulic, które posiadają nazwy jeszcze z PRL. Postanowiłem to zwizualizować na mapie. Najbardzej czasochłonną częścią opracowania było zebranie i przetworzenie danych. Kto kiedyś pracował przy danych adresowych ten wie, jaki tam się kryje chaos. Dane wziąłem z OpenStreetMap, ściągnąłem predefiniowanego shp z ulicami dla całej Polski. Następnie stworzyłem warstwę docelową wybierające te ulice, które mają komunistycznych patronów. Jak wiadomo nazwę ulicy – Generała Karola Świerczewskiego  – można nazwać na kilkanaście sposobów – np. gen. K. Świerczewskiego, więc musiałem się trochę nagimnastykować przy tym.

Dla samej mapy nie miałoby to znaczenia ale już dla zestawienia, które niżej załączam, tak. Musiałem więc te nazwy zestandaryzować. Stworzyłem naprędce listę nazw, które kojarzone są z komunizmem czy PRL. Na pewno to nie są wszystkie, które należałoby zdekomunizować ale nie mam czasu i wiedzy historycznej aby zająć się każdą taką nazwą. Poza tym często budzą one kontrowersję, czy należy je zmieniać czy nie.   Nie o tym jest ten blog, a tym opracowaniem chciałem sprawdzić jak się rozkładają geograficznie i ile ich jest. Proszę więc nie wdawajmy się tu w dyskusję czy należy zmienić nazwę ulicy Duracza czy nie.

Poniżej zestawienie

nazwa wystąpienia
Generała Karola Świerczewskiego 180
22 Lipca 110
Marcelego Nowotki 49
Komuny Paryskiej 34
Generała Michała Roli-Żymierskiego 28
Pawła Findera 16
Jedności Robotniczej 15
Przodowników Pracy 13
Związku Walki Młodych 12
Gwardzistów 10
Władysława Kniewskiego 7
Teodora Duracza 6
Adolfa Warskiego 5
Róży Luksemburg 5
Generała Aleksandra Waszkiewicza 4
Wery Kostrzewy 2
Krajowej Rady Narodowej 2
Marii Koszutskiej 2
Patrice Lumumby 2
Dzierżyńskiego 2
Naftalego Botwina 2
Krasickiego Janka 1
Jana Mizerkiewicza 1
Rewolucji Październikowej 1
Bolesława Bieruta 1

Poniżej mapa. Jak widać jest problem z dekomunizacją na Śląsku i ścianie zachodniej.

komuna_small

Na koniec jeszcze uwagi. Wybierając ulice starałem się jak najlepiej odfiltrować poprawne nazwy. Sprawdzałem więc czy np. wybierając ulice po nazwie ‚%Kostrzewy%’ wybieram tylko ulice Wery Kostrzewy czy też inne. Dane w OSM są jakie są, może więc zdarzyć się sytuacja, że w danym mieście już nie ma ulicy o danej nazwie, a na OSM dalej wisi bo nie ma komu zaktualizować. Tak, naprawdę najbardziej właściwe byłoby użycie do takiej analizy danych adresowych z CODGiK.

Related Posts